Transport

Tworzywa sztuczne w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju transportu. Traktujemy je często jako coś oczywistego, ale podróżując samolotami, pociągami, statkami i samochodami jesteśmy otoczeni tworzywami sztucznymi, które zapewniają nam komfort, bezpieczeństwo oraz niskie koszty podróżowania.

Przemysł samochodowy stawia dziś przed projektantami bardzo trudne wyzwania. Maksymalne osiągi, konkurencyjne ceny, styl i niezawodność trzeba połączyć z takimi walorami jak wygoda, bezpieczeństwo, efektywność zużycia paliwa i minimalna szkodliwość dla środowiska. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych, czego dowodem jest między innymi ilość tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym. W 2006 r. europejski sektor motoryzacyjny (EU 25 wraz z Norwegią i Szwajcarią) przetworzył blisko 4 mln ton tworzyw sztucznych. W typowym samochodzie osobowym komponenty z tworzyw sztucznych już teraz zastąpiły wiele tradycyjnych, przeważnie cięższych, materiałów – co pozytywnie wpływa na bilans ekologiczny. Szacuje się, że przy okresie użytkowania samochodu wynoszącym 10 lat i średnim przebiegu 20.000 km rocznie, samochody osobowe na europejskich drogach zużywają rocznie o ok. 2,4 miliona ton paliwa mniej, co stanowi istotny wkład w redukcję emisji CO2

Tworzywa sztuczne zajmują czołową pozycję, jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania stosowane w nowych samochodach. Jako przykład może posłużyć Smart: to niewielkie auto miejskie jest świetnym dowodem na to, że pomysłowe rozwiązania w zakresie stylistyki mogą być korzystne również dla środowiska. W samochodzie wykorzystano wiele części wyprodukowanych z wysokiej jakości termoplastów, którym łatwo można nadawać zróżnicowany i pożądany kształt. Ale jeszcze ważniejszy jest niewielki ciężar części wykonanych z tworzyw, który sprawia, że auto spala przeciętnie 4,8 litra na 100 km i emituje do atmosfery mniej niż 120 g CO2 na kilometr. Opisana technologia, jak również zaprojektowanie lekkich ogniw paliwowych to klasyczne przykłady na to, jak istotne znaczenie dla przyszłości sektora motoryzacyjnego i efektywności energetycznej odgrywają materiały z tworzyw sztucznych.

Kontakt z ekspertem
Czy wiesz, że
  • PlasticsEurope wzywa do weliminowania recyklowalnych i wysokokalorycznych odpadów ze skladowisk do roku 2020.
  •  
  •  
  •