Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi

Podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi nowoczesne materiały z grupy tworzyw sztucznych odgrywają niebagatelną rolę – w 92 różnych dyscyplinach tworzywa są wszechobecne i często mają znaczenie decydujące dla osiągnięcia dobrych wyników. Od narciarstwa alpejskiego po biatlon czy saneczkarstwo nie tylko sportowiec musi dać z siebie wszystko, także sprzęt sportowy musi być wykonany z materiałów najwyższej klasy. W dzisiejszych sportach zimowych żadnego sprzętu, ubioru, czy butów nie dałoby się zrobić bez tworzyw. Te nowoczesne materiały pozwalają osiągać niezwykłe rezultaty nie tylko sportowcom podczas Igrzysk Olimpijskich, ale także wszystkim, którzy uprawiają sport dla przyjemności.

 • Narty zjazdowe
  używane w narciarstwie alpejskim mają konstrukcję złożoną z różnych materiałów, w tym kilku warstw polimerowych. Dzięki temu narty są lekkie i jednocześnie wytrzymują ogromne obciążenia i zapewniają dobry poślizg.

  © Celanese
 • Narciarstwo biegowe i biatlon
  W narciarstwie biegowym i biatlonie o wynikach decydują często właściwości ślizgowe nart, które zależą od tego, z czego zrobiony jest ślizg. Stosuje się tu różne typy materiałów polimerowych, co pozwala optymalnie dostosować powierzchnię narty do rodzaju śniegu i panującej temperatury. Odpowiednia warstwa smaru polimerowego jest po prostu nakładana na ślizg.

  © Matteo Festi Shutterstock 
 • Saneczkarstwo
  Dyscypliny takie jak saneczkarstwo, czy bobsleje są w dużej mierze uzależnione od tworzyw - bez tego materiału prędkość rzędu 150 km/h nie byłaby osiągalna. Podstawowe znaczenie ma tu lekkość i odpowiednia aerodynamika. Nowoczesne materiały kompozytowe z wykorzystaniem tworzyw sztucznych są wytrzymałe i odpowiednio sztywne, dobrze pochłaniają wstrząsy i wytrzymują temperatury poniżej 30 stopni Celsjusza.

  Brady Canfield skeleton racer © Shutterstock
 • Skoki narciarskie
  Skoki narciarskie to dyscyplina wymagająca odwagi, synchronizacji i doskonałej aerodynamiki. Właśnie aerodynamika zależy w głównej mierze od nowoczesnych materiałów. Podczas tegorocznych igrzysk zimowych, kombinezony skoczków zapewniają lepszą przepuszczalność powietrza dzięki innowacyjnym szwom i zoptymalizowanej tkaninie z włókien syntetycznych, dzięki czemu poprawia się aerodynamika lotu. Nowoczesne narty do skoków mają bardzo mały opór i pozwalają na osiągnięcie dużej prędkości. Najazd skoczni w Soczi jest wykonany z tworzyw, aby zapewnić powtarzalne warunki skoków. 

  © Shutterstock
 • Hokej na lodzie
  Hokej na lodzie jest sportem kontaktowym, zatem jest w nim obowiązkowe stosowanie wyposażenia ochronnego: kasku, ochraniaczy (na barki, na łokcie, na golenie oraz na zęby), rękawic, wzmacnianych spodenek. Żaden inny materiał, poza tworzywami, nie spełnia wymogów dla wyposażenie ochronnego. Nawet kij hokejowy, niegdyś wykonywany z drewna, obecnie robiony jest z materiałów kompozytowych. Wiele klubów z Ameryki Północnej i Europy Wschodniej rezygnuje z treningów na lodzie i wybiera sztuczne powierzchnie wykonane ze specjalnego tworzywa.

  © Celanese 
 • Buty narciarskie
  Modele sprzętu i strojów wprowadzone podczas igrzysk olimpijskich bardzo szybko pojawiają się w sprzedaży. Już teraz można kupić buty narciarskie nowej generacji, które są lżejsze i zapewniają lepszą izolację. Skorupa i but wewnętrzny wykonane z tworzyw doskonale adaptują się do budowy i kształtu stopy, zapewniając lepszą stabilizację i komfort podczas jazdy. 

  © Shutterstock
 • Kaski narciarskie i snowboardowe
  Obecnie większość narciarzy alpejskich stosuje kaski ochronne z kilku powodów. Kaski te nie tylko mają zmieniający się w każdym sezonie design, ale również poprawiają wyniki sportowców. Przede wszystkim jednak współczesne kaski narciarskie i snowboardowe zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – w ostatnich latach znacznie zwiększyła się ich odporność na uderzenia bez zwiększenia masy.

  © Shutterstock 
 • Przeciwlawinowe poduszki powietrzne
  Lawiny stanowią duże zagrożenie, jednak bezpieczeństwo można zwiększyć dzięki przeciwlawinowym poduszkom powietrznym, które znacznie zmniejszają ryzyko całkowitego przysypania. Dlatego zarówno ratownicy górscy, jak i wielu narciarzy uprawiających tzw. free ride, ma na sobie wykonane z tworzyw poduszki powietrzne, które w razie potrzeby natychmiast napełniają się powietrzem.

  © ABS Lawiny poduszkom powietrznym / Hansi Heckmair
 • Stroje narciarskie
  Współczesne stroje narciarskie - od bielizny aż po spodnie, kurtki i rękawiczki - są w całości wykonane z włókien syntetycznych, dzięki czemu są nie tylko termoaktywne (oddychające i utrzymujące ciepło), ale również wygodne i atrakcyjne wizualnie.

  © Celanese 
 • Meble
  Te stylowe i bardzo odporne meble wykonane z tworzyw pozwoliły stworzyć wygodną i kolorową strefę odpoczynku - na wysokości 1840 m n.p.m.

  © PlasticsEurope
Narty zjazdowe
Narciarstwo biegowe i biatlon
Saneczkarstwo
Skoki narciarskie
Hokej na lodzie
Buty narciarskie
Kaski narciarskie i snowboardowe
Przeciwlawinowe poduszki powietrzne
Stroje narciarskie
Meble

 •  
 •  
 •