Tworzywa: Cisi zwycięzcy MŚ w piłce nożnej 2014Zanim jeszcze rozległ się pierwszy gwizdek na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, już wtedy cichym zwycięzcą turnieju były tworzywa sztuczne: piłki, gwizdki sędziowskie, siatki w bramkach, chorągiewki na narożnikach, żółte i czerwone kartki, nagolenniki, buty, stroje – wszystko to wytwarza się dziś z tworzyw sztucznych.

 • Brazuca - wspaniała piłka

  Oficjalna piłka Mistrzostw Świata 2014, idealnie symetryczna, jest zrobiona z sześciu identycznych poliuretanowych paneli specjalnie ułożonych względem siebie i połączonych w opatentowanej technologii zgrzewania na gorąco. Specjalna zewnętrzna powłoka piłki zapewnia lepszą przyczepność i kontrolę nad piłką w dryblingu a także bardziej stabilny i przewidywalny tor lotu podczas gry. Brazuca waży 473 g i ma obwód 69 cm. Absorpcja wody wynosi 0,2%, co oznacza, że piłka zachowuje swój kształt, rozmiar i ciężar nawet podczas deszczu. Warto wspomnieć, że aby sprawdzić odporność na wodę i wytrzymałość, Brazuca przeszła testy wirowania z dużą prędkością w pralce, a także kopania przez automaty z prędkością do 160 km/h.
  Nazwa piłki „brazuca” oznaczająca brazylijski styl życia, została wybrana przez ponad milion kibiców piłkarskich we wrześniu 2012.

  © Adidas

 • Innowacje w strojach sportowych

  Większość drużyn piłkarskich biorących udział w MŚ 2014 jest ubierana przez trzech sponsorów. Jedna z firm wyprodukowana nowe lekkie koszulki z oddychającej tkaniny zapobiegającej poceniu się i zapewniającej lepszą wentylację. Koszulki są nieprzemakalne, odporne na rozdarcia i mają właściwości antybakteryjne. Według producenta nowe koszulki są około 40% lżejsze od tych używanych podczas EURO 2012 – ważą 100 g (poprzednie 166 g). Nawet tak niewielkie zmniejszenie ciężaru ma znaczenie dla piłkarzy, którzy przez 90 minut meczu dają z siebie wszystko.
  Stroje piłkarskie kolejnego sponsora są zrobione z bawełny i polimeru z recyklingu butelek PET. Spodenki są wykonane w 100% z recyklowanego poliestru, koszulki w 96% a skarpetki – w 78%. Na zrobienie jednego kompletnego stroju potrzeba średnio 18 zużytych butelek plastikowych. Można powiedzieć, że nowa generacja strojów sportowych łączy w sobie komfort noszenia i małe oddziaływanie na środowisko.

  © Nike

 • Dopasowane jak skarpetki

  Podczas tegorocznych MŚ w Brazylii pojawiło się wiele nowych modeli butów piłkarskich. Te nowoczesne buty zapewniają mistrzom piłki nożnej większą wygodę i lepsze panowanie nad piłką w każdych warunkach – w suchych i deszczowych. Użyte do produkcji innowacyjne materiały gwarantują lepszą ochronę i stabilność stopy, a jednocześnie umożliwiają graczom odpowiednie przyspieszenie i siłę kopnięcia.
  Najnowocześniejszy obecnie model buta piłkarskiego jest wykonany w ponad 70%  z tworzyw sztucznych, waży zaledwie 200 g, jest odporny na rozdarcia i inne uszkodzenia, nie przepuszcza wody, a jednocześnie zapewnia wentylację stopy. Również kołki są wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych. Zmniejszają one ciężar buta, dopasowują się do podłoża boiska, zachowując swój kształt przy każdej pogodzie.
  Najnowszy trend reprezentują buty z dzianiny dopasowujące się do stopy jak druga skóra, dzięki czemu piłkarz czuje się, jakby grał boso. Przypominająca skarpetkę górna część buta, bez niewygodnych szwów, jest połączona z cienką, lekką podeszwą wykonaną z tworzyw o doskonałych parametrach użytkowych. Czubki i zapiętki wykonane z wysokiej jakości elastomerów absorbują uderzenia. Te buty nowej generacji są jeszcze lżejsze i wyjątkowo elastyczne, a przy tym zapewniają lepsze panowanie nad piłką i większą wygodę, nie tracąc właściwości ochronnych i stabilizujących wymaganych od obuwia.

  © Adidas

 • Dwanaście brazylijskich dzieł architektury

  Po kilku latach wytężonej pracy w ramach przygotowań do MŚ w Brazylii, powstało dwanaście stadionów, które można określić dziełami architektury. Wybudowano siedem nowych obiektów, zgodnie z wymogami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Istniejące stadiony, w tym historyczny Estadio do Marcana, gruntownie przebudowano.
  Światowa Federacja Piłkarska ustanowiła bardzo ścisłe zasady dotyczące organizacji turnieju finałowego Pucharu Świata. W odniesieniu do meczu otwarcia i spotkań rundy pucharowej obowiązuje szczegółowy katalog wymagań, które obejmują m.in. wyeliminowanie miejsc stojących na trybunach i pełne zabezpieczenie wszystkich widzów przed deszczem. Pozostałe wymogi funkcjonalne, takie jak możliwie najlepszy widok na boisko i dopływ światła dziennego do murawy - niezależnie od pory dnia i roku - ciągle stymulują powstawanie nowych rozwiązań w architekturze stadionowej.
  W tym kontekście sprawdzają się zwłaszcza dachy z tworzyw sztucznych jako rozwiązanie stosunkowo tanie, a jednocześnie zapewniające projektantom znaczną swobodę twórczą. Przezroczysty dach zapewnia oświetlenie boiska naturalnym światłem, a specjalna powłoka absorbująca promienie ultrafioletowa zapewnia widzom ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Niektóre konstrukcje dachowe umożliwiają zbieranie wody deszczowej, która jest wykorzystywana do celów sanitarnych i do nawadniania murawy boiska. Na niektórych stadionach zamontowano panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną w elektryczną, i mogą pokryć nawet  połowę zapotrzebowania energetycznego stadionu.
  Wszystkie przedstawione przykłady pokazują, że budowa nowoczesnych stadionów piłkarskich jest dzisiaj niemożliwa do zrealizowania bez wykorzystania tworzyw sztucznych. Ten materiał 21 wieku  pozwala uczynić stadiony współczesnymi wizytówkami różnych krajów. Jednocześnie planiści, architekci i inżynierowie budowlani mogą wykorzystywać tworzywa sztuczne, by sprostać wyzwaniom naszych czasów, które należy uwzględnić również przy budowie stadionów na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej: nieuchronnym zmianom klimatycznym, rosnącym kosztom energii oraz niedoborom wody. Choć wizja ta wydaje się być bardzo odległa, areny sportowe mogą w przyszłości posłużyć jako małe elektrownie zaopatrujące gospodarstwa domowe w energię ze źródeł odnawialnych. Dzięki rozwiązaniom bazującym na tworzywach sztucznych jest to całkiem realne.

  © Schlaich Bergermann und Partner, Marcus Bredt

Brazuca - wspaniała piłka
Innowacje w strojach sportowych
Dopasowane jak skarpetki
Dwanaście brazylijskich dzieł architektury
Czy wiesz, że
 • Rocznie na świecie zużywanych jest 16 bln jednorazowych strzykawek plastikowych
 •  
 •  
 •