Medycyna i ochrona zdrowia

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnej służby zdrowia bez produktów medycznych z tworzyw sztucznych, takich jak jednorazowe strzykawki, pojemniki na krew, rękawiczki ochronne, czy sztuczne zastawki serca. Szczególnie szerokie zastosowanie w medycynie znajdują opakowania z tworzyw sztucznych, ponieważ wykazują wyjątkowe właściwości barierowe dla płynów, gazów i zanieczyszczeń, są tanie, lekkie, trwałe, przezroczyste i można je stosować w połączeniu z innymi materiałami.
 • Tworzywa sztuczne przyczyniają się do zdrowszego życia

  Tworzywa sztuczne stały się motorem postępu w medycynie. Dzięki nim ludzie żyją dłużej, a jakość ich życia jest lepsza niż kiedykolwiek wcześniej w historii ludzkości. Ze względu na nieograniczoną wszechstronność nowoczesnych tworzyw sztucznych, przełomowe osiągnięcia medycyny, które jeszcze przed 50 laty były czymś niewyobrażalnym, postrzegane są dziś niemal jako coś oczywistego.

 • Tworzywa sztuczne i rewolucja w chirurgii

  Tworzywa sztuczne są obecne w medycynie stosunkowo od niedawna. Dopiero w połowie ubiegłego stulecia lekarze zaczęli wykorzystywać je do wytwarzania implantów wszczepianych do organizmu człowieka. Z biegiem czasu odkryto prawdziwy potencjał tworzyw sztucznych. Obecnie polimery specjalne są stosowane w technologii medycznej na dużą skalę. Używane są do produkcji implantów ortopedycznych, które służą do wyprostowywania, wzmacniania (na przykład ściany jamy brzusznej), korekty deformacji (na przykład ostrogi kości piętowej) czy poprawiania ruchomości stawów (na przykład w obrębie stawu biodrowego). Protezy z tworzyw sztucznych pomagają w przywróceniu normalnej pracy serca, nerek, uszu czy oczu. Mogą zastępować części ciała oraz spełniać ich podstawową funkcję. Wytwarzane z tworzywa sztucznego kapsułki na lekarstwa rozpuszczają się z określoną prędkością i uwalniają we właściwym czasie odpowiednią dawkę substancji czynnych (na przykład polimer na bazie kwasu winowego rozkłada się powoli i uwalnia substancje czynne przez dłuższy okres). Taki sposób dozowania leków pozwala uniknąć sytuacji, w której pacjent musi zażywać pigułki często i w dużych ilościach.

 • Udrażnianie naczyń krwionośnych

  W nowoczesnej chirurgii serca do niedrożnego naczynia krwionośnego wprowadzana jest cienka rurka zwana cewnikiem. Mały balonik, który nadmuchiwany jest przez drugi cewnik, przyciska złogi miażdżycowe do ściany naczynia i w ten sposób umożliwia swobodny przepływ krwi. Nie usuwa on jednak złogów. Dlatego też w chorej tętnicy umieszcza się mikrospiralę (stent), której zadaniem jest wzmocnienie naczynia krwionośnego. Stent zbudowany jest z tworzywa sztucznego wyprodukowanego specjalnie na potrzeby medycyny. Zawiera on aktywne substancje, które po uwolnieniu powoli rozpuszczają płytkę miażdżycową. Po pewnym czasie stent sam ulega rozpuszczeniu.

 • Proteza aorty

  Materiał polimerowy odgrywa kluczową rolę w ratowaniu życia tych pacjentów, których tętnice nie mogą być leczone przy pomocy stentu. Chory odcinek aorty jest usuwany, a powstałą lukę zamyka się elastyczną protezą z tworzywa sztucznego. W ten sposób funkcja najważniejszego dla życia ludzkiego naczynia zostaje w pełni przywrócona.

 • Sztuczna rogówka

  Uszkodzenia i chroniczne zapalenia oczu, jak na przykład oderwanie płatka rogówki, mogą spowodować zaburzenia wzroku. W przypadkach, gdy przeszczep nie daje większych szans na sukces, jedyną nadzieją jest zastosowanie protezy. Obecnie używa się sztucznych rogówek z silikonu. Taka sztuczna rogówka (o grubości 0,3 – 0,5 milimetrów, charakteryzująca się doskonałymi właściwościami optycznymi, tzn. przezroczystością, elastycznością oraz  biomechaniką porównywalną z naturalną rogówką), pozwala na odzyskanie wzroku przez pacjenta.

 • Aparaty słuchowe

  Osoby z ciężkim upośledzeniem słuchu mogą obecnie stosować implanty z tworzywa sztucznego, które przywrócą im słuch. Implant składa się z wielu części – mikrofonu, przekaźnika podłączonego do mikrokomputera noszonego przy ciele, stymulatora i wiązki 16 elektrod dla 16 różnych zakresów częstotliwości. Ponieważ aparat przetwarza impulsy akustyczne na impulsy elektryczne, omija uszkodzone komórki i bezpośrednio pobudza nerw słuchowy.
Kontakt z ekspertem
Więcej informacji
 •  
 •  
 •