Woda jest zbyt cenna, aby ją marnotrawić. Tworzywa sztuczne zapewniają wiele rozwiązań zapewniających zrównoważone zaopatrzenie w wodę oraz efektywne jej wykorzystanie - począwszy od rurociągów transportujących wodę, poprzez nawadnianie kroplowe, zbiorniki wody i szklarnie umożliwiające efektywne wykorzystanie wody w rolnictwie, po butelki i polimerowe filtry do uzdatniania wody zapewniające dostęp do wody pitnej. Z okazji Światowego Dnia Wody, stowarzyszenie PlasticsEurope przedstawia nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wykorzystujące tworzywa, chroniące zasoby wody przyczyniające się do ochrony i zrównoważonego wykorzystania zasobów wody.

 • Przenośne systemy oczyszczania wody

  Czysta woda jest wciąż luksusem dla wielu ludzi na całym świecie. Łatwe w użyciu, nowoczesne przenośne systemy oczyszczania wody wykonane z tworzyw, umożliwiają szybkie, a jednocześnie dokładne uzdatnienie do picia znacznych ilości zanieczyszczonej wody. Dzięki polimerowym membranom zapewniającym ultrafiltrację, systemy usuwają wirusy i bakterie z zanieczyszczonych wód powierzchniowych, ograniczając ryzyko zachorowania na choroby układu pokarmowego. Więcej informacji...
   
  © LifeStraw

 • Nasadki filtrujące do wody

  Innowacyjne plastikowe nasadki, które można umieścić na każdej butelce, są w stanie - według wynalazcy - oczyścić nawet mocno zanieczyszczoną wodę. Nasadki zostały opracowane przez 24-letniego szwajcarskiego studenta, jako tanie, łatwe w użyciu i niezawodne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej. 
  Więcej informacji...

  © DrinkPure

 • Mobilny zbiornik na wodę

  Mając na uwadze to, że ponad 200 mln ludzi na całym świecie musi codziennie wędrować wiele kilometrów po wodę do picia, młody wynalazca opracował proste i innowacyjne rozwiązanie ułatwiające przenoszenie wody. Mobilny zbiornik wykonany z tworzyw, o pojemności 75 litrów, może być pchany, bądź ciągnięty jak walizka, co znacznie ułatwia transport wody na duże odległości. Więcej informacji...

  © WelloWater

 • Pływające zbiorniki na wodę

  Plastikowe zbiorniki są  używane do transportu i przechowywania świeżej wody. Zapewniają czystą wodę pitną mieszkańcom wysp i wybrzeży, którzy nie mają regularnego dostępu do wody, zwłaszcza w okresie letnim. To nowe rozwiązanie jest 50 do 70% tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjny transport w tankowcach. Pływające plastikowe zbiorniki na wodę są częścią projektu finansowanego ze środków unijnych. Więcej informacji...

  © AIMPLAS

 • Turbiny wiatrowe produkujące wodę

  Inżynierowie z francuskiej firmy opracowali ostatnio rewolucyjne zastosowanie dla turbin wiatrowych - turbina została zmodyfikowana tak, by produkowała wodę z wilgotnego powietrza. Zassane powietrze trafia do systemów chłodzących, odzyskujących wilgoć, a pozyskana w ten sposób woda jest kierowana do zbiornika, w którym jest filtrowana i oczyszczana. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych, układy filtrów można łatwo wyjmować i oczyszczać, a zespoły elektroniczne są odpowiednio izolowane. 
  Więcej informacji...

  © EoleWater

 • Pozyskiwanie mgły

  Urządzenie do pozyskiwania wody z mgły zbudowane z pionowo ustawionej siatki wykonanej z tworzyw. Przy zastosowaniu odpowiedniej powłoki hydrofobowej, kropelki mgły zbierające się na siatce, przypominającej wielki ekran, spływają w dół gromadząc się w odpowiednich zbiornikach. Pierwsze urządzenia tego typu były instalowane w Chile, jednym z najsuchszych państw świata. Zbieranie wody z mgły jest procesem pasywnym - nie wymaga użycia pomp, czy prądu. 
  Więcej informacji...

  © Fog Quest

 • Odsalanie wody morskiej
  Instalacja do odsalania wody morskiej została ostatnio wybudowana w Ghanie, kraju o ograniczonym dostępnie wody. Instalacja wykorzystująca proces odwróconej osmozy zawiera systemy filtrów polimerowych, dzięki którym z wody morskiej usuwana jest sól i inne minerały i uzyskiwana jest słodka woda zdatna do picia. Docelowo instalacja będzie produkować dziennie 600 tys. metrów sześciennych wody pitnej, dla 500 tys. mieszkańców. 

  © Gurit GmbH
 • Plastikowe rury i sieci wodociągowe

  Jedna z firm petrochemicznych opracowała nowy gatunek tworzywa przeznaczony do zastosowań w rurach i sieciach wodociągowych. Nowe tworzywo ma poprawione istotne właściwości mechaniczne - odporność na pełzanie, udarność i propagację pęknięć, a jego trwałość w rurach ciśnieniowych jest szacowana na 100 lat.

  © Braskem

 • Filtry usuwające fluor

  Filtry do wody usuwające fluor opracowane przez UNESCO-IHE są wykonane z tworzyw i wykorzystują łatwo dostępny tani środek absorbujący. Skutecznie usuwają fluor z wody pitnej, są łatwe w użyciu, nie wymagają prądu i mogą być produkowane lokalnie.

  © Unesco IHE

Przenośne systemy oczyszczania wody
Nasadki filtrujące do wody
Mobilny zbiornik na wodę
Pływające zbiorniki na wodę
Turbiny wiatrowe produkujące wodę
Pozyskiwanie mgły
Odsalanie wody morskiej
Plastikowe rury i sieci wodociągowe
Filtry usuwające fluor

Czy wiesz, że
 • Zderzaki samochodowe z tworzyw są o 50% lżejsze niż wcześniej wytwarzane z blachy, a podczas zderzenia pochłaniają 5 razy więcej energii
 •  
 •  
 •