Lżejszy świat - dzięki tworzywom

Niezwykle mocny i niezwykle cienki: magiczny materiał opakowaniowy

Miliony ton artykułów spożywczych i innych dóbr konsumpcyjnych, począwszy od szczoteczki do zębów aż po ważącą kilka ton maszynę, transportuje się codziennie od producenta do odbiorcy. Wyprodukowanie różnego rodzaju towarów, takich jak napoje, mięso czy leki, pochłania często duże ilości energii, a muszą one szybko i w nieuszkodzonym stanie dotrzeć do klienta. Niewiele jest materiałów, które mogą równać się z tworzywami sztucznymi pod względem wszechstronności i przydatności do produkcji inteligentnych i ekologicznych opakowań.

Niezwykle cienka folia, ważąca zaledwie kilka miligramów, może chronić i przedłużać trwałość mięsa, owoców, warzyw, sera i kawy, tak, aby produkty te mogły dotrzeć do konsumenta świeże i bezpieczne dla zdrowia. Dobrym przykładem są ryby: od momentu złowienia w morzu aż do dotarcia do odbiorcy końcowego mięso musi cały czas znajdować się w niskiej temperaturze. Bez nowoczesnych materiałów polimerowych nie byłoby to możliwe.

Wszystkie rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych mają wspólną cechę: są coraz lżejsze, wygodniejsze i zajmują coraz mniej miejsca. Pozwala to nie tylko na mniejsze zużycie cennych surowców przy ich produkcji, lecz także, dzięki mniejszej masie, na zmniejszenie kosztów transportu - zarówno w odniesieniu do opakowań jednostkowych, jak i systemów wielokrotnego użytku. W przypadku towarów w opakowaniach z tworzyw sztucznych, opakowanie stanowi tylko od 1 do 3% całkowitej masy produktu. Do zapakowania 200 g sera wystarczą 2 g folii, 1,5 litra płynu zmieści się w butelce o masie zaledwie 38 g, a pojemnik przeznaczony na 125 g jogurtu waży 4,5 g. Bilans ekologiczny opakowań z tworzyw sztucznych, tzn. suma zużycia energii oraz innych czynników mających wpływ na środowisko podczas produkcji, transportu i utylizacji, jest zwykle bardziej korzystny w porównaniu z innymi opakowaniami. Dlatego nie bez powodu np. woreczek na mleko wykonany z tworzywa sztucznego został opatrzony niemieckim znakiem produktu ekologicznego „Błękitny Anioł” („Blauer Engel”).

Czy wiesz, że
  • Recykling 1 kg tworzywa sztucznego pochłania o 90% mniej energii niż recykling 1 kg papieru
  •  
  •  
  •