Chłodzenie - dzięki tworzywom

W warunkach domowych. Ułatwiając życie człowiekowi. I pomagając przyrodzie.

Pralki, lodówki, monitory płaskoekranowe, zmywarki do naczyń - tworzywa sztuczne są tak popularne, że często nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich obecności. Ułatwiają nam one życie nie tylko podczas gotowania czy zmywania naczyń. Nowoczesne materiały polimerowe umożliwiają oszczędne gospodarowanie cennymi zasobami naturalnymi, np. energią i wodą, w sposób, który jeszcze nie tak dawno byłby niewyobrażalny.

Mniejsze zużycie energii elektrycznej

Do niedawna lodówki i zamrażarki zaliczano do największych „pożeraczy energii” w gospodarstwie domowym. Dziś nowoczesne chłodziarki zaliczane do klasy energetycznej A zużywają do 50% mniej prądu niż urządzenia z 1990 roku, a sprzęt o sprawności energetycznej klasy A++ pozwala na oszczędność energii sięgającą nawet 70%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najwyższej jakości pianki izolacyjnej z tworzyw sztucznych, utrzymującej odpowiednio niską temperaturę.

Dzięki zaawansowanej technologii tworzyw sztucznych zużycie wody w nowoczesnych pralkach jest tak małe jak nigdy dotąd. Wyprodukowana z tworzywa sztucznego, dokładnie dopasowana osłona bębna ogranicza do minimum występowanie tzw. martwych przestrzeni, w których mogłaby się zbierać niewykorzystana woda. Podczas gdy pralki wyprodukowane w latach 1985 - 1990 zużywały podczas jednego cyklu prania 100 litrów wody, nowoczesne urządzenia i środki piorące umożliwiły obniżenie zużycia do 50 - 60 litrów. Skalę oszczędności najlepiej ilustruje przykład: w 24 milionach francuskich gospodarstw domowych, w których pralka włączana jest około 100 razy w roku, udało się zaoszczędzić dzięki opisanym ulepszeniom co najmniej 950 milionów litrów cennej wody pitnej! Dodatkowo do podgrzania mniejszej ilości wody zużywa się odpowiednio mniej energii. Nawet niewielka plastikowa końcówka prysznica daje korzyści większe niż na pierwszy rzut oka: odpowiedni system regulacji strumienia wody obniża jej zużycie nawet o 50%.

Czy wiesz, że
  • PlasticsEurope wzywa do weliminowania recyklowalnych i wysokokalorycznych odpadów ze skladowisk do roku 2020.
  •  
  •  
  •