Ochrona klimatu

Troska o przyszłość Ziemi spowodowała poszukiwanie rozwiązań, które przyczynią się do jeszcze bardziej efektywnego oszczędzania energii oraz zachowania naturalnych zasobów i ochrony przyrody. Jednocześnie zaś dążenie do zrównoważonego rozwoju wiąże się z postępem gospodarczym i społecznym. W tej części uzyskają Państwo informacje o tym, jak ważną rolę w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju odgrywają tworzywa sztuczne.

 • "Plastikowy paradoks" - ochrona klimatu dzięki tworzywom
  Produkcja tworzyw sztucznych odpowiada za zużycie zaledwie ok. 4% nieodnawialnych surowców kopalnych. Co więcej – paradoksalnie - im więcej stosujemy tworzyw sztucznych, tym mniej zużywamy zasobów naturalnych i tym mniejsza jest emisja gazów cieplarnianych. Badania wskazują, że wbrew popularnemu poglądowi, zmniejszenie zużycia tworzyw i zastąpienie ich innymi materiałami spowodowałoby znaczne zwiększenie zużycia surowców kopalnych i wzrost emisji gazów cieplarnianych.
 • Większy komfort - dzięki tworzywom

  Przy prawidłowym zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych z tworzyw sztucznych można ograniczyć przenikanie ciepła przez ściany budynków nawet o 70%. Dzięki temu trzymanie pożądanych warunków w klimatyzowanym pomieszczeniu wymaga zużycia o wiele mniejszej energii.

  Więcej informacji

 • Lżejsze samochody - dzięki tworzywom

  Tworzywa sztuczne są idealnym materiałem do produkcji części samochodowych. W nowoczesnych samochodach klasy średniej stanowią one ok. 11% masy pojazdu. Oznacza to nie tylko mniejszy ciężar, lecz także mniejsze zużycie paliwa i tym samym mniejszą emisję dwutlenku węgla.

  Więcej informacji

 • Dłuższe loty przy zmniejszonym zużyciu paliwa – dzięki tworzywom

  Czy wiesz, że coraz więcej części samolotów wykonanych jest z tworzyw sztucznych? Obudowa skrzydeł samolotu pasażerskiego Airbus A380 zawiera kompozyty zawierające włókna, dzięki czemu maszyna jest lżejsza o 1,5 tony. Dysponując taką samą ilością paliwa, samolot ma większy zasięg i może transportować większy ładunek – tu chodzi o mniejsze zużycie energii!.

  Więcej informacji

 • Wyłączamy silniki – dzięki tworzywom

  Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych w rozwiązaniach wykorzystujących energię wiatru można znacząco zmniejszyć zużycie paliwa przez statki. Oznacza to mniejsze zużycie ropy naftowej i mniejszą emisję dwutlenku węgla.

  Więcej informacji

 • Lżejszy świat - dzięki tworzywom

  Tworzywa sztuczne mogą pomóc Ci nawet w oszczędzaniu własnej energii. Opakowania z tworzyw sztucznych sprawiają, że Twoja torba z zakupami jest lżejsza.

  Więcej informacji

 • Chłodzenie – dzięki tworzywom

  Tworzywa sztuczne wykorzystywane są do budowy systemów izolacyjnych w chłodziarkach. Dzięki temu produkty spożywcze, które można przechowywać w niższej temperaturze, zachowają dłużej świeżość i to przy mniejszym zużyciu energii.

  Więcej informacji

 • Więcej światła – przy mniejszym zużyciu energii

  Innowacyjne technologie i specjalne soczewki z tworzyw sztucznych stosowane obecnie w diodach świecących sprawiają, że emitowane przez nie światło jest dwukrotnie mocniejsze niż w diodach tradycyjnych. Natomiast zużycie energii pozostaje na tym samym poziomie.

  Więcej informacji

 • Wykorzystaj siłę słońca – dzięki tworzywom

  Czy wiesz, że wykorzystanie energii słonecznej nie byłoby możliwe bez tworzyw sztucznych? Wiele podstawowych elementów kolektorów słonecznych jest wykonanych z tworzyw sztucznych, a prąd uzyskany poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego to „darmowe” i niezwykle efektywne źródło energii.

  Więcej informacji

 • Wykorzystaj siłę wiatru – dzięki tworzywom

  Siła wiatrowa jest „darmowym" źródłem energii, ale czy wiesz, że pozyskanie tej energii nie byłoby możliwe bez tworzyw sztucznych? Przy produkcji osłon i łopat turbin wiatrowych stosuje się specjalne tworzywa sztuczne, które umożliwiają wykorzystanie tego ekologicznego źródła energii.
  Sektor odnawialnych źródeł energii przeżywa obecnie bardzo dynamiczny rozwój. Energia słoneczna i wiatrowa, ciepło geotermalne i biomasa to zasoby, które wydają się niewyczerpywalne. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wykorzystującym najnowocześniejsze tworzywa sztuczne już dziś w niektórych regionach Europy zapotrzebowanie na energię cieplną, gorącą wodę i energię elektryczną jest pokrywane właśnie z odnawialnych źródeł energii.

  Więcej informacji

 • Lepszy świat - dzięki tworzywom

  Czy wiesz, że stosujemy tworzywa sztuczne, aby utrzymać w naszych domach odpowiednią temperaturę, aby produkować lżejsze samochody i przedłużyć świeżość produktów spożywczych? Tworzywa sztuczne są również wykorzystywane w instalacjach służących do ekologicznego i wydajnego pozyskiwania energii słonecznej i energii wiatrowej.

  Więcej informacji

"Plastikowy paradoks" - ochrona klimatu dzięki tworzywom
Większy komfort - dzięki tworzywom
Lżejsze samochody - dzięki tworzywom
Dłuższe loty przy zmniejszonym zużyciu paliwa – dzięki tworzywom
Wyłączamy silniki – dzięki tworzywom
Lżejszy świat - dzięki tworzywom
Chłodzenie – dzięki tworzywom
Więcej światła – przy mniejszym zużyciu energii
Wykorzystaj siłę słońca – dzięki tworzywom
Wykorzystaj siłę wiatru – dzięki tworzywom
Lepszy świat - dzięki tworzywom

Publikacje

Wpływ tworzyw na klimat w Europie - raport denkstatt

 •  
 •  
 •