Czym są tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne to określenie ogólne szerokiej gamy materiałów syntetycznych lub półsyntetycznych używanych w ogromnym i stale rosnącym spektrum zastosowań,  od sektora opakowań po budownictwo; od samochodów po urządzenia medyczne, zabawki, ubrania itp.

Tworzywa sztuczne odgrywają niezmiernie ważną rolę w naszym życiu – w domu, w pracy, szkole, w szpitalu. Zapewniają nam bezpieczeństwo, czynią nasze życie łatwiejszym i bardziej wygodnym. Można je znaleźć w ubraniach, w domach, samochodach, zabawkach, telewizorach, komputerach, płytach a nawet w szczoteczkach do zębów.

Tworzywa sztuczne są materiałami organicznymi, tak jak drewno, papier czy wełna. Surowcami wykorzystywanymi do ich wytwarzania są produkty naturalne, np. celuloza, węgiel, gaz ziemny, sól i oczywiście ropa naftowa. Tworzywa sztuczne to materiały, których znaczenie będzie z pewnością wzrastać, ponieważ pozwalają pogodzić potrzeby nowoczesnego życia z kwestiami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Termin "plastik" pochodzi od greckiego słowa "plastikos", które znaczy "nadający się do formowania" i słowa "plastos" znaczącego "uformowany". Odnosi się to do podatności materiału na formowanie lub plastyczności podczas wytwarzania, co umożliwia jego odlewanie, wytłaczanie lub wyciskanie w przeróżne formy - jak folie, włókna, płyty, rury, butelki, pudełka i wiele innych.


Kontakt z ekspertem
  •  
  •  
  •