Portal edukacyjny

Rozejrzyj się dookoła. Z pewnością zauważysz przynajmniej jeden przedmiot, który został wytworzony z tworzywa sztucznego. Tworzywa sztuczne są dziś stosowane niemal wszędzie. Przyczyniają się do tego, że żyje się nam łatwiej, bezpieczniej i wygodniej. Zapewniają wiele prostych i opłacalnych rozwiązań w zakresie projektowania i innowacji technologicznych. Pomyśl o odzieży, którą nosimy, domach, w których mieszkamy, o różnych możliwościach podróżowania. Pomyśl o tym, co robisz w czasie wolnym, o telewizorach w naszych mieszkaniach, o komputerach i płytach kompaktowych. Niezależnie od tego, czy robimy zakupy w supermarkecie, czy mamy poważną operację, czy po prostu myjemy zęby – tworzywa sztuczne są częścią naszego życia.

Tworzywa sztuczne w Twoim życiu!

Od urządzeń elektrycznych po instrumenty medyczne, opakowania, samochody i astronautykę – tworzywa sztuczne są istotną częścią naszego życia. Dlaczego? Dlatego, że są wszechstronne, lekkie, bezpieczne, trwałe i ekonomiczne!

Wszechstronność

Z tworzyw sztucznych można wytworzyć przedmioty o ogromnej różnorodności i złożoności form. Dzięki temu projektantom łatwiej jest opracowywać nowe wzory dla tysięcy rozwiązań. Tworzywa sztuczne mogą być elastyczne, twarde lub porowate. Pomyśl po prostu o tym, czym różni się telefon od butelki lub torebki foliowej, a uświadomisz sobie, jaka panuje tutaj różnorodność.

Mała masa

W porównaniu z innymi materiałami tworzywa sztuczne są bardzo lekkie. Dzięki temu mają one wiele zalet:

  • Mniejsze zużycie surowców
  • Mniejsze zużycie energii w procesie produkcji
  • Przedmioty z tworzyw sztucznych są łatwiejsze w stosowaniu
  • Mniejsze zużycie paliwa podczas transportu
  • Mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery podczas transportu
  • Mniej odpadów

Bezpieczeństwo

Tworzywa sztuczne zapewniają higieniczne i bezpieczne rozwiązania. Mimo że są lekkie, są również niezwykle wytrzymałe, co oznacza, że można je stosować w najbardziej niesprzyjających warunkach. Ponieważ są materiałami niełamliwymi oraz można wyprodukować z nich przedmioty, których wręcz nie da się rozbić, stosuje się je na szeroką skalę w wielu dziedzinach, w których najważniejsze jest bezpieczeństwo – np. do produkcji opakowań żywności i napojów oraz w służbie zdrowia. Wiele rozwiązań służących bezpieczeństwu w nowoczesnych samochodach jest w znacznym stopniu uzależnionych od zastosowania tworzywa sztucznego.

Trwałość

Tworzywa sztuczne umożliwiają wyprodukowanie trwałych i wytrzymałych rozwiązań. Nie ulegają korozji, nie rozpadają się z biegiem czasu. Trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oznaczają, że są one idealnym materiałem tam, gdzie ważna jest długa żywotność, np. w budownictwie, gdzie ograniczają one do minimum nakłady na konserwację. Dotyczy to między innymi naziemnych i podziemnych kabli i rur – w niektórych przypadkach trwałość tych instalacji może przekroczyć 50 lat. Tworzywa sztuczne mogą pochłaniać energię powstającą podczas uderzenia, dzięki czemu są one świetnym rozwiązaniem w produkcji zewnętrznych elementów samochodów. Tworzywa sztuczne stały się już koniecznością w przypadku wielu newralgicznych rozwiązań stosowanych w pojazdach samochodowych.

Opłacalność

Tworzywa sztuczne obniżają na różne sposoby koszty produkcji i koszty wynikające z przepływu produktu w łańcuchu tworzenia wartości. Zmniejszają zużycie energii w procesie produkcji i pozwalają na wytwarzanie złożonych form, przez co zastępują konstrukcje składające się z wielu elementów. Szybkie taśmy produkcyjne, na których odbywa się proces formowania, napełniania i zgrzewania, zwiększają przeroby w przedsiębiorstwach i pozwalają uniknąć zbędnych operacji, np. przemieszczania pustych pojemników. Niewielka masa tworzyw sztucznych obniża zużycie paliwa podczas transportu.

Kontakt z ekspertem
Więcej informacji
  •  
  •  
  •