Debata młodzieży EYDC 2016

Debata uczniowska „European Youth Debating Competition"

31 maja br. w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej odbyła się debata uczniowska pt. „Czy wyobrażasz sobie przyszłość techniki i przemysłu bez paliw i tworzyw sztucznych?” zorganizowana w ramach projektu „European Youth Debating Competition” prowadzonego przez stowarzyszenia EPCA i PlasticsEurope, przy współpracy Young leaders. 
 
Młodzież z 15 szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy, Płocka i Włocławka w ożywionej dyskusji zastanawiała się, czy możliwa jest przyszłość techniki i przemysłu bez paliw i tworzyw sztucznych. Wśród argumentów wymienianych przez zwolenników i przeciwników tezy znalazły się zarówno te dotyczące pozytywnej roli, jaką tworzywa sztuczne odgrywają rozwoju cywilizacji, m.in. w dziedzinach takich jak transport, budownictwo czy medycyna, jak i te które wskazywały na konkretne problemy powodowane przez plastikowe odpady.

Wystąpienia młodzieży były oceniane przez siedmioosobowe jury w składzie:
Stanisław A. Barański, PKN Orlen SA
Kazimierz Borkowski, Fundacja PlasticsEurope Polska
Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik
Wojciech Krzywicki, BASF Polska Sp. z o.o.
Ewelina Płońska-Stepulak, czasopismo "Chemia i Biznes"
Agnieszka Rejnowicz, Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o.
Ewa Zygadło-Monikowska, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej

Zwycięzcami debaty w Warszawie zostali:
1.    Maksymilian Głowacki, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
2.    Aleksandra Janowska, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
3.    Maciej Obrębski, V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie
4.    Michał Jastrzębski, V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie
5.    Michał Krenc, LO im. Władysława Jagiełły w Płocku
6.    Tanmay Ratanpal, Międzynarodowa Szkoła Meridian w Warszawie

Pierwsza trójka uczniów weźmie udział w debacie finałowej, która odbędzie się  na początku października 2016 w Budapeszcie podczas 50 Jubileuszowego Spotkania EPCA, gdzie wspólnie ze zwycięzcami debat z 8 innych krajów dyskutować będą na tematy związane z przyszłością techniki, przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych.   Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej www.eydc.eu

Wszystkie debaty krajowe, zaplanowane w Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także finał w Budapeszcie, odbywają się według takich samych zasad. Uczniowie są oceniani wg ściśle określonych zasad przez jury składające się z przedstawicieli przemysłu, nauki, organizacji pozarządowych oraz mediów.

Finaliści debat krajowych:
  
Cel projektu
Promocja i podkreślenie znaczenia edukacji w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki (ang. STEM - Science Technology Engineering and Mathematics), aby zachęcić młodych ludzi, także dziewczęta, do podejmowania studiów w tym kierunku.
Promocja nauk technicznych i przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych jako sektora oferującego stabilną przyszłość zawodową.

Related information
Czy wiesz, że
  • Nie wszystkie biopochodne tworzywa są biodegradowalne (przykład: bioPE),
  • a z kolei biodegradowalne tworzywa nie zawsze są produkowane z surowców odnawialnych i często mogą być produkowane z surwców kopalnych (przykład: biodegradowalne poliestry)
  •  
  •  
  •