Recykling Rejs 2017: Mazury - Warszawa

„Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”

Ekologiczne akcje „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” już od siedmiu lat organizowane w okresie letnim przez Fundację PlasticsEurope Polska wspólnie z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, stanowią dobry przykład determinacji w nieustannym edukowaniu na temat przeciwdziałania zaśmieceniu środowiska wodnego.

Wyprawa Recykling Rejs 2017 wystartuje w Węgorzewie a zakończy się w Warszawie. Trasa o długości blisko 500 km wiedzie przez Wielkie Jeziora Mazurskie, Pisę, Narew, Bug i Wisłę
i stanowi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowo-żeglarskich. Na kolejnych przystankach odbywać się będą spotkania z lokalnymi społecznościami, których celem jest edukowanie i informowanie, jak przeciwdziałać zaśmiecaniu środowiska wodnego oraz jak właściwie postępować z odpadami, aby wykorzystać ich wartość i chronić inne zasoby. W tym roku ponownie dodatkowym partnerem wyprawy jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA. 

„Podczas tegorocznego Recykling Rejsu będziemy namawiać turystów, aby przemierzając Polskę, zadbali też o jej czystość. Wakacje to wspaniały czas, kiedy zwiedzamy najpiękniejsze rejony Polski, choćby Krainę Wielkich Jezior czy nadbałtyckie plaże. Chciałbym, aby po wakacjach pozostały wspaniałe wspomnienia i zdjęcia czystych plaż, jezior i Bałtyku, tak abyśmy za rok mogli wrócić w te same czyste zakątki naszego kraju. Nie zostawiając po sobie śmieci, segregując i oddając je do recyklingu, pozostawimy po sobie nie tylko dobre wrażenie, ale przede wszystkim czyste środowisko” – mówi Dominik Dobrowolski, dodając „Trasa spływu, zaplanowanego na dwa tygodnie, podzielona jest na 13 odcinków, a większe spotkania odbędą się m.in. w Węgorzewie (start), Giżycku, Mikołajkach, Piszu, Nowogrodzie, Ostrołęce i Warszawie (zakończenie wyprawy). Na jeziorach najtrudniejsze będą zmagania z wiatrem i falami, na rzekach powinno być łatwiej, bo szlak biegnie z ich nurtem.”

Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska podkreśla: „Siódma edycja naszej akcji Recykling Rejs, podobnie jak poprzednia, nieprzypadkowo realizowana jest przed wakacjami. Mamy nadzieję dotrzeć z naszym przesłaniem zanim Polacy ruszą w wakacyjne podróże. Promując właściwe zagospodarowanie odpadów tworzyw sztucznych, na każdym kroku podkreślamy, że plastikowe śmieci są nie do zaakceptowania w środowisku naturalnym, niezależnie od tego, jak się tam dostały: czy wskutek niedbałości i śmiecenia, czy wskutek niewłaściwej gospodarki odpadami, czy z powodu nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie na temat właściwego postępowania z odpadami oraz promowanie postaw prośrodowiskowych. Szczególnie duże znaczenie ma tu angażowanie lokalnych społeczności w tego typu akcje”. 

Codzienna relacja z wyprawy na www.recykling-rejs.pl oraz na www.facebook.com/RecyklingRejs
Czy wiesz, że
  • Zastosowanie tworzyw oznacza mniejsze zużycie materiału do produkcji danego elementu
  •  
  •  
  •