Przed rozpoczęciem Euro 2012 - tworzywa w ofensywie

Mistrzostwa Europy w Austrii i w Szwajcarii w 2008 roku oraz mistrzostwa świata w 2010 roku w Afryce Południowej pokazały, że piłka nożna staje się coraz szybsza, bardziej dynamiczna i atletyczna, a tworzywa sztuczne w znacznym stopniu przyczyniają się do jej rozwoju. I tak, szczególne właściwości nowoczesnych piłek umożliwiają stałą, dobrą kontrolę gry w każdych warunkach pogodowych. Koszulki niepochłaniające wody i potu dają duży komfort w czasie całego meczu. Buty piłkarskie są niesamowicie lekkie, elastyczne i jednocześnie zapewniają stabilność stopy. Tworzywo sztuczne zdominowało także całe otoczenie piłkarskie. Przezroczyste konstrukcje dachowe stadionów przepuszczają dużą ilość światła słonecznego, a kibice są osłonięci przed deszczem i wiatrem oraz mają zapewnioną dobrą widoczność nawet przy dużym zachmurzeniu.

Skórzane piłki już dawno wyszły z użycia. Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986 roku zastosowano po raz pierwszy piłkę wykonaną całkowicie z tworzywa sztucznego, która sprawowała się o wiele lepiej na twardym podłożu, na wysoko położonych terenach i w wilgotnym klimacie. Z każdą nową generacją piłek zwiększała się szybkość strzału oraz poprawiały się właściwości lotu piłki, a także kontrola gry. Oficjalna piłka turniejowa tegorocznych ME zbliżyła się znowu o krok do „piłki idealnej”. Jej sklejana na gorąco, bezszwowa powierzchnia z warstwą polimerową zapewnia precyzyjny tor lotu. Nowa piłka jest wodoszczelna oraz gwarantuje perfekcyjną chwytność w każdych warunkach atmosferycznych.

Również obuwie i koszulki, uszyte na miarę z innowacyjnych tworzyw sztucznych, są perfekcyjnie dopasowane do potrzeb najlepszych piłkarzy. Nowoczesny but piłkarski składa się obecnie w 70 procentach z tworzywa sztucznego, jest lekki - waży tylko 200 gramów – i przy tym odporny na rozerwanie, pęknięcia i ścieranie oraz mimo że nie wchłania wody, posiada zdolność oddychania. Kolce ze specjalnego tworzywa sztucznego zmniejszają jeszcze bardziej wagę buta, dopasowują się do podłoża i nie zmieniają swojego kształtu pod wpływem pogody. Koszulki z wytrzymałego tworzywa są odporne na rozdarcia i jednocześnie lekkie, przy tym posiadają aerodynamiczny krój. Dzięki specjalnej strukturze ich włókna oddychają podczas całego meczu i nie pochłaniają potu.

Z racji tego, że tworzywo sztuczne można w kreatywny sposób zastosować w budownictwie, wybrano je również do budowy pokryć dachowych oraz fasad stadionów, na których będą się odbywać mistrzostwa Europy. Tworzywo sztuczne o bursztynowej barwie na stadionie PGE- Arena w Gdańsku, jak również membrany z warstwą z tworzywa sztucznego na stadionach w Kijowie i Warszawie nadają tym obiektom jasny i lekki wygląd oraz gwarantują równocześnie najwyższy komfort. Materiał jest bardzo lekki – co ma duże znaczenie np. dla wysuwanego membranowego dachu na Stadionie Narodowym w Warszawie – a jednocześnie wytrzymały na obciążenie wiatrem i śniegiem do 100 kilogramów na jeden metr kwadratowy. Transparentne plandeki z tworzywa sztucznego przepuszczają dużą ilość światła na boisko, a  kibiców chronią przed oślepieniem przez słońce.

Kiedy 8 czerwca rozpoczną się ME, tworzywa sztuczne zdominują także pozostałą scenerię piłkarską: nieważne, czy to będą siatki do bramek, czy chorągiewki narożne i boczne, czerwone i żółte kartki, gwizdek sędziego, ochraniacze na piszczele, krzesełka na trybunach, czy rury drenażowe pod murawą, wszechstronne tworzywa polimerowe będą się wszędzie cieszyć dużym zaufaniem.

Czy wiesz, że
  • W porównaniu z materiałami alternatywnymi części z tworzyw są łatwiejsze w instalowaniu
  •  
  •  
  •