3:0 dla tworzyw sztucznych
„Never change a winning team". Futbol jest coraz szybszy, bardziej dynamiczny i atletyczny, a tworzywa sztuczne mają decydujący wpływ na kierunek tego rozwoju. Garść przykładów: szczególne właściwości współczesnych piłek futbolowych umożliwiają utrzymanie przez cały czas dobrej kontroli nad przebiegiem gry we wszelkich warunkach atmosferycznych. Nieprzemakalne i odprowadzające pot stroje piłkarzy zapewniają wysoki komfort przez cały czas gry. Buty piłkarskie są niezwykle lekkie, elastyczne i jednocześnie zapewniają stopie optymalną stabilność. Gwarantuje to kontrolę nad piłką i przeciwnikiem.
Sport piłkarski dawniej
Pierwszą piłką do gry przypominającej futbol grano już w starożytnych Chinach. W tamtych czasach uszyta była jeszcze z kawałków skóry i wypchana pierzem i sierścią zwierząt, przez co ówcześni piłkarze często „mijali się z piłką”. Jeszcze na Piłkarskich Mistrzostwach Świata w Szwajcarii w 1954 roku piłka do gry w futbol składała się z 18 ręcznie zszytych kawałków skóry wołowej, a całość zamykało sznurowanie skórzanymi rzemykami. Piłka nie toczyła się jak kula, lecz raczej zachowywała jak jajko. Poza tym w deszczu tak nasiąkała wodą, że stawała się cięższa, a gra – wskutek tego – odpowiednio trudniejsza. Nie można było myśleć o wyszukanej technice gry, dominowała gra z dużym zaangażowaniem ciała, z długimi podaniami. Ponadto sama piłka wymagała starannej i regularnej pielęgnacji: po zakończonej grze, żeby piłka mogła jak najdłużej służyć zawodnikom, trzeba ją było natłuścić i spuścić z niej powietrze.

Polimerowe wyczucie piłki
W czasie Mundialu w Meksyku w 1986 roku po raz pierwszy użyto piłki wykonanej w całości z tworzywa sztucznego. Uszyta była wówczas z 32 łat, tak zwanych paneli. Miała kształt znacznie bardziej zbliżony do kuli niż wcześniejsze modele, ale jeszcze nie była całkowicie kulista. Wraz ze wzrostem zainteresowania i postępującą komercjalizacją turniejów w ramach Mundialu i Euro zwiększały się też wymagania wobec piłek. Obecnie producenci sprzętu sportowego przed każdym dużym turniejem wprowadzają kolejną nowinkę technologiczną, która stanowi efekt udoskonalania poprzedniego modelu. Tango 12, czyli oficjalna piłka tegorocznych Mistrzostw Europy, łączy w sobie optymalne cechy piłki z ostatniego Mundialu Jabulani i piłki Torfabrik, używanej w meczach Bundesligi. Niemal doskonały kulisty kształt nadaje piłce osiem połączonych i sklejonych na gorąco paneli. Nowatorska technika klejenia sprawia, że powierzchnia Tango 12 jest niemal bez szwów i maksymalnie odporna na ścieranie. Dzięki temu lepiej można obliczyć właściwości lotu. Ponadto piłka niemal w ogóle nie absorbuje wody, przez co w czasie gry nie nabiera masy i zachowuje o wiele bardziej stabilny tor lotu.
Tango 12 to prawdziwy produkt zaawansowanej technologii. Kilka warstw tworzywa sztucznego nałożonych jest jedna na drugą. Między nimi umieszczona została pianka poliuretanowa, która zachowuje elastyczność również w niskich temperaturach. Pianka zbudowana jest z równej wielkości, niezwykle elastycznych mikrokomórek wypełnionych gazem, które sprawiają, że w momencie strzału piłka dobrze wchłania energię i daleko leci. Polimerowa powłoka zewnętrzna gwarantuje stałą dobrą przyczepność we wszystkich warunkach pogodowych i sprawia, że nawet po wielokrotnym użyciu piłka zachowuje estetyczny wygląd.

Skontaktuj się z naszym ekspertem
Czy wiesz, że
  • Zwiększenie bezpieczństwa współczesnych samochodów to jedno z najważniejszych osiągnięć, które zawdzięczamy tworzywom sztucznym.
  •  
  •  
  •