Solar Impulse przekroczył Atlantyk

Samolot Solar Impulse 2 - pierwszy samolotem zasilany wyłącznie energią słoneczną, który w marcu ubiegłego roku rozpoczął podróż dookoła świata, po 70-cio godzinnym locie nad Atlantykiem 23 czerwca wylądował w Hiszpanii. 

Twórcami projektu są Bertrand Piccard i André Borschberg, szwajcarscy wynalazcy, konstruktorzy i piloci. Przy konstrukcji Solar Impulse 2 wykorzystano różne materiały polimerowe i kompozyty tworzyw z włóknem węglowym, które przyczyniły się do znacznej oszczędności energii i zmniejszenia masy – masa maszyny wynosi zaledwie 2,3 tony. Samolot wyposażony jest w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych,  rozmieszczonych  na  skrzydłach, których rozpiętość wynosząca 72 m jest większa od skrzydeł Boeinga 747. Energia słoneczna jest magazynowana w bateriach, dzięki czemu samolot może lecieć również w nocy.

Kokpit wykonany z tworzyw ma masę zaledwie 30 kg, a jednocześnie jest bardzo wytrzymały i chroni pilota przed ekstrmalnymi warunkami (temperatura w ciągu dnia osiąga plus 40 stopni C, podczas gdy w nocy spada do minus 40 stopni)..

Fot: Jean Revillard

Samolot SI2 wystartował 15 marca 2015 z Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trasa lotu prowadziła przez  Indie, Chiny, Hawaje, Stany Zjednoczone. Pod koniec czerwca samolot wystartował z Nowego Jorku aby przekroczyć Atlantyk. Po przebyciu 6765 km trasy bezpiecznie wylądował w Sewilli w Hiszpanii. Z Europy solarny samolot uda się na Bliski Wschód, by zakończyć historyczny lot dookoła świata w Abu Zabi.

Więcej informacji na www.solarimpulse.com oraz na Twitterze pod @solarimpulse.

Czy wiesz, że
  • Ponad 50% wszystkich artykułów medycznych na świecie jest zrobiona z tworzyw
  •  
  •  
  •