Recykling Rejs - wystartował po raz szósty

Już po raz szósty wyruszył „Recykling Rejs”, organizowana wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego proekologiczna inicjatywa promująca nieśmiecenie oraz właściwe sposoby zagospodarowania odpadów.

Tym razem podróżnik, który wystartował dziś z Gdańska, ma do przebycia ponad 500 km spływu połączonymi pętlami Żuławską i Toruńską. Na kolejnych przystankach w Elblągu, Ostródzie, Iławie, Toruniu, Bydgoszczy i Grudziądzu, odbywać się będą spotkania z lokalnymi społecznościami, których celem jest edukowanie i informowanie, jak przeciwdziałać zaśmiecaniu środowiska wodnego oraz jak właściwie postępować z odpadami, aby wykorzystać ich wartość i chronić zasoby.  Zakończenie rejsu jest przewidziane 20 czerwca w Gdańsku. W tym roku ponownie dodatkowym partnerem wyprawy jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA. 

Przebiegająca po pętli trasa szóstej z kolei edycji "Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne" jest symbolicznie związana z koniecznością zawracania do obiegu zasobów, w tym odpadów, co jest myślą przewodnią najważniejszego obecnie projektu legislacyjnego UE, czyli projektu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (Circular Economy). Po raz pierwszy w ustawodawstwie dotyczącym zagospodarowania odpadów zaakcentowano konieczność ograniczenia zaśmiecenia środowiska morskiego - w nowym pakiecie Circular Economy redukcja zaśmiecenia środowiska morskiego zawarta jest w Planie Działań. Walcząc z zaśmieceniem środowiska, należy jednocześnie promować  selektywną zbiórkę odpadów, która jest podstawą zwiększania recyklingu i zawracania do obiegu surowców wtórnych.

Codzienna relacja z wyprawy na www.recykling-rejs.pl oraz na www.facebook.com/RecyklingRejs 

Zobacz: 
 
6 czerwca 2016, godz. 10.00 - Start w Gdańsku


6 czerwca 2016, godz. 15.00 - Śluza w Przegalinie - Dominik wpłynął na Wisłę

8 czerwca 2016, Elbląg - spotkanie z dziennikarzami

     

Czy wiesz, że
  • Torby plastikowe (i grube i cienkie) używane wielokrotnie są najbardziej przyjazne dla środowiska i przyczyniają się do oszczędności zasobów.
  • Kluczowe jest zachęcanie do powtórnego użycia, na przykład poprzez wprowadzenie opłat za torebki
  •  
  •  
  •