WarkaWater Towers - woda z powietrza dzięki tworzywom

Jednym z największych problemów Afryki jest brak dostępu do wody pitnej. Wiele krajów, m.in. Etiopia, doświadcza poważnych niedoborów wody.  Dzieci i kobiety są zmuszone wędrować przez wiele godzin na dalekie odległości aby przynieść wodę, przez co nie mogą chodzić do szkoły, czy podejmować pracy zarobkowej.  

Włoski projektant Arturo Vittori i szwajcarski architekt Andreas Vogler wspólnie opracowali projekt urządzeń do pozyskiwania wody z powietrza - tzw. WarkaWater Towers. Jest to 9-metrowa wieża, która dzięki kondensacji pary wodnej obecnej w powietrzu podczas nocy, umożliwia zebranie wody w ilości wystarczającej dla siedmioosobowej rodziny na cały dzień.  Rozwiązanie to jest dużo tańsze i bardziej dostępne w porównaniu z budową studni.

Wieża WarkaWater Tower to rozwiązanie niezwykle proste w budowie i tanie, a przy tym skutecznie pozwalające rozwiązać problem niedoboru wody w obszarach suchych. Instalacja wież nie wymaga użycia specjalnych narzędzi, czy urządzeń. Aby postawić wieżę, potrzeba 5-6 ludzi. Koszt wynosi zaledwie 400 euro i jest dużo niższy w porównaniu z budową studni z pompą (szacowany na 14 tys. euro).

©Architecture and Vision

Wieża składa się z zewnętrznej kratownicy o kształcie przypominającym wazon, splecionej z roślinnych pędów. Wewnątrz znajduje się miękka tworzywowa siatka z włókien nylonowych lub polipropylenowych, pełniąca rolę mikrotuneli ułatwiających skraplanie pary wodnej.  Krople wody spływają po siatce do zbiornika umieszczonego na dole wieży. Obliczono, że zbierana w ten sposób wilgoć z powietrza daje co najmniej 90 litrów czystej wody pitnej dziennie.

Nazwa i kształt wieży jest inspirowana rosnącej w Etiopii odmianie figowca o nazwie 
Warka, pod którym odbywają się zgromadzenia. 

Więcej informacji na www.architectureandvision.com 

Więcej rozwiązań dostarczających wodę wykorzystujących tworzywa sztuczne 
Czy wiesz, że
  • Zwiększenie bezpieczństwa współczesnych samochodów to jedno z najważniejszych osiągnięć, które zawdzięczamy tworzywom sztucznym.
  •  
  •  
  •