Niebezpieczna, lecz zarazem fasynująca. Jazda na motocyklu, czy sporty motorowe są popularne na całym świecie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo motocyklistów, jedna z firm włoskich opracowała niedawno specjalną kamizelkę z poduszką powietrzną, która chroni górną część ciała. Podobną innowacyjną ochronę – tym razem dla rowerzystów - zaprojektowano w Skandynawii. Obie zostały wykonane z tworzyw sztucznych.

Innowacyjna technologia opracowana we Włoszech miała na celu poprawę bezpieczeństwa motocyklistów na drogach. Kamizelka jest wyposażona w układ rozpoznawania wypadku - w momencie upadku lub zderzenia uruchamia się system poduszek powietrznych chroniąc szyję, kręgosłup i plecy metocyklisty. Projektanci duży nacisk położyli na to, aby kamizelka była nie tylko niezawodna i bezpieczna, ale także wygodna w użytkowaniu, dlatego ważny był staranny dobór wysokiej jakości materiałów polimerowych. Aby przekonać się, jak ważny jest ten wynalazek, wystarczy zapoznać się z danymi amerykańskiej Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Pokazują one, że motocykliści, w porównaniu z kierowcami i pasażerami samochodów, są 26 razy bardziej narażeni na śmierć w wyniku wypadku. 

Zdjęcie: American Chemistry Council, Inc.

Równocześnie na rynku pojawił się opracowany przez szwedzkafirmę kask powietrzny - kołnierz z poduszką powietrzną. Został zaprojektowany głównie dla rowarzystów, którzy nie chcą nosić tradycyjnych kasków. Poduszka powietrzna wyposażona w czujniki zasilane akumulatorami litowo-polimerowymi, ukryta jest w specjalnym kołnierzu, wyglądającym jak kołnierz kurtki zimowej. W momencie wykrycia nieprawidłowego ruchu, charakterystycznego dla wypadków, w przeciągu ułamka sekundy tworzy wokół głowy nadmuchiwany kask. Według projektantów, takie rozwiązanie chroni głowę bardziej skutecznie niż tradycyjny kask, gdyż obejmuje większy obszar ciała i lepiej absorbuje wstrząsy. Jak dotąd skuteczność kołnierza miało okazję przetestować około 70 użytkowników, którzy ulegli wypadkom – bez zgłaszanych nieprawidłowości.

Czy wiesz, że
  • PlasticsEurope wzywa do weliminowania recyklowalnych i wysokokalorycznych odpadów ze skladowisk do roku 2020.
  •  
  •  
  •