Opakowania z tworzyw - chronią żywność i zasoby

Tegoroczne targi EXPO w Mediolanie pod hasłem przewodnim "Wyżywienie dla planety, energia dla życia" poświęcone były żywności, zrównoważonemu rozwojowi i odpowiedzialności za zasoby naturalne. Zaprezentowanych zostało wiele innowacyjnych rozwiązań umożliwiających zmniejszenie strat żywności i zaspokojenie potrzeb żywnościowych rosnącej populacji. Rocznie na całym świecie marnotrawione jest około 1,3 mld ton żywności. Aby to zmienić, konieczne jest stosowanie najbardziej optymalnych technologii i materiałów, które chronią żywność i w ten sposób zapobiegają marnotrawieniu cennych zasobów. 

Opakowania z tworzyw pomagają chronić i zachowywać świeżość produktów spożywczych dostarczanych konsumentom, co przekłada się na mniejsze straty żywności, mniejsze zużycie energii i mniejsze wykorzystanie zasobów.

 • Mniej strat żywności
  Jedną z przyczyn strat żywności w krajach rozwijających się jest brak odpowiednich rozwiązań w zakresie opakowań i transportu żywności - od wyprodukowania do sklepowych półek. W Europie, dzięki stosowaniu odpowiednich opakowań, jedynie 3% wszystkich produktów dostarczanych konsumentom ulega zepsuciu i zniszczeniu, podczas gdy w krajach rozwijających się odsetek ten wynosi 40%. 
  Zdjęcie: ©FAO/Asim Hafeez
 • Dłuższa przydatność do spożycia
  Dzięki opakowaniom z tworzyw sztucznych żywność dłużej zachowuje świeżość. Przydatność wołowiny do spożycia można wydłużyć od 5 do 10 dni, a nawet więcej, stosując najbardziej zaawansowane rozwiązania z dziedziny plastikowych opakowań.
 • Higiena i bezpieczeństwo
  Tworzywa sztuczne chronią żywność przed zanieczyszczeniami, a także zapewniają barierę ochronną przed drobnoustrojami, wilgocią i promieniowaniem UV. Zabezpieczają również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to ważne, szczególnie podczas transportu delikatnych owoców, takich jak maliny.
 • Zrównoważony wybór
  Opakowania z tworzyw dają nam więcej za mniej: są często lżejsze od opakowań z innych materiałów, dzięki czemu mniejsze są koszty transportu i mniejsze zużycie energii i surowców naturalnych. Plastikowe opakowania są również bardzo odporne na wilgoć oraz na wysokie i niskie temperatury, co ułatwia przechowywanie i dystrybucję produktów. 

  Zdjęcie: ©Krones AG
 • Zbyt cenne by je wyrzucać

  Opakowania z tworzyw sztucznych mają wartość nawet po zakończeniu użytkowania. Odpady opakowaniowe poddane recyklingowi mogą służyć do produkcji nowych wyrobów, bądź można odzyskać z nich energię, oszczędzając w ten sposób cenne surowce kopalne.

 • Oszczędność surowców naturalnych

  Tworzywa zapewniają taką samą lub lepszą funkcjonalność przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiału - na przykład potrzebnego do opakowania tej samej ilości towaru. Oznacza to to oszczędność energii, paliw i innych zasobów. Gdyby żywność pakowana była przy wykorzystaniu innych materiałów niż tworzywa sztuczne, wówczas zużycie energii wzrosłoby dwukrotnie, a emisja gazów cieplarnianych prawie trzykrotnie.

   

 • Innowacje dziś

  W niemieckim pawilonie "Fields of Ideas" (Pola pomysłów), pokazana została nowa generacja układów fotowoltaicznych na podłożu polimerowym, zapewniających produkcję energii odnawialnej na potrzeby budynków, oszczędzając w ten sposób cenne paliwa kopalne. Ta innowacyjna technologia otwiera nowe możliwości - wkrótce możliwa będzie produkcja energii w centrach miast poprzez ogniwa zainstalowane na fasadach budynków. Pozwoli to uwolnienie powierzchni zajmowanych obecnie przez farmy fotowoltaiczne, na potrzeby rolnicze.  

  Zdjęcie: ©Schmidhuber + Partner GbR

 • Innowacje przyszłości

  Wkrótce otwarta zostanie pierwsza instalacja wyłapująca emitowany dwutlenek węgla, wykorzystująca go następnie do produkcji surowców do tworzyw. Obecnie naukowcy opracowują komercyjną technologię recyklingu surowcowego, wykorzystującą odpady tworzyw nienadające się do recyklingu mechanicznego, wytwarzającą surowce do produkcji nowych tworzyw, dzięki czemu oszczędza się surowce kopalne, takie jak ropa naftowa, czy gaz.

  Zdjęcie: ©Bayer MaterialScience AG

Mniej strat żywności
Dłuższa przydatność do spożycia
Higiena i bezpieczeństwo
Zrównoważony wybór
Zbyt cenne by je wyrzucać
Oszczędność surowców naturalnych
Innowacje dziś
Innowacje przyszłości

Więcej informacji


Opakowania z tworzyw:
Stworzone, by chronić

Czy wiesz, że
 • Nie wszystkie biopochodne tworzywa są biodegradowalne (przykład: bioPE),
 • a z kolei biodegradowalne tworzywa nie zawsze są produkowane z surowców odnawialnych i często mogą być produkowane z surwców kopalnych (przykład: biodegradowalne poliestry)
 •  
 •  
 •