2015 EPRO Awards: nagrada dla Najlepszego produktu z materiałów z recyklingu

Laura Fouilland, Environmental advisor and Atle Thiis-Messel, Vice President Environment at Scandinavian Business Seating AS Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy produkt z materiałów z recyklingu i ceremonia rozdania nagród 2015 EPRO Awards odbyła się 29 kwietnia, podczas konferencji IdentiPlast. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele EPRO, PlasticsEurope, PRE, EuPC i ACR+ oceniło zgłoszenia i wyłoniło trzech finalistów, którzy mogli zaprezentować swoje produkty w Rzymie, gdzie uczestnicy konferencji mieli możliwość dokonania ostatecznej oceny wyrobów (poprzez przyznanie od 1 do 3 punktów). Zwycięskim produktem okazało się krzesło biurowe  HÅG Capisco z Norwegii.
Laura Fouilland, Doradca ds. środowiska i Atle Thiis-Messel, Wiceprezes (ds. Środowiska) Scandinavian Business Seating AS 


Głównym celem EPRO Awards, nagrody dla najlepszego produktu z materiałów z recyklingu, przyznawanej od 2009 r., jest podniesienie świadomości na temat możliwości wykorzystania odpadów tworzyw sztucznych (zarówno przemysłowych jak i pokonsumenckich), podkreślenie wartości odpadów tworzyw sztucznych jako cennych surowców oraz promowanie recyklingu. Konkurs ten doskonale pokazuje wzrastające wykorzystanie wyrobów z recyklingu. Dotychczas zgłoszono niemal 180 wyrobów z 25 krajów. 
W 2015r. pierwszą nagrodę „Najlepszego produktu z recyklingu” otrzymało modułowe krzesło biurowe HÅG Capisco norweskiej firmy Scandinavian Business Seating (www.sbseating.com) 

Pierwsza nagroda: Modułowe krzesło HÅG Capisco, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, jest zaprojektowane do łatwego rozmontowania, bez użycia dodatkowych narzędzi.


Drugą nagrodę przyznano łącznikom kolejowym, wykonanym w 85-65% z recyklatu HDPE wzmacnianego w 15-35% włóknem szklanym, niemieckiej firmy German PAV GmbH & Co KG 

Trzecią nagrodę przyznano doniczce Eco Potagator brytyjskiej firmy ashortwalk Ltd, wykonanej z pokonsumenckich odpadów opakowaniowych.

Ideę konkursu wyjaśnia współprzewodniczący EPRO, Francis Huysman: „Odpowiednio zaprojektowane opakowania z tworzyw, coraz lepsze systemy zbiórki, postęp w technologii sortowania wraz z coraz większymi możliwościami recyklingu i coraz szerszymi możliwościami zastosowania produktów z recyklingu oznacza, że coraz mniej odpadów tworzyw będzie trafiało na wysypiska. Nasza organizacja wierzy, że jednym z najlepszych sposobów zwiększenia poziomów recyklingu jest podnoszenie świadomości na temat możliwości wykorzystania zużytych opakowań plastikowych do produkcji najróżniejszych nowych wyrobów i zarazem promowanie wyrobów z materiałów pochodzących z recyklingu.”

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 22 produkty wykonane z różnego rodzaju tworzyw  o szerokiej gamie zastosowań, od różnego rodzaju innowacyjnych opakowań, poprzez ciekawe wyroby konsumenckie, do funkcjonalnych wyrobów przemysłowych.

Czy wiesz, że
  • Zastosowanie tworzyw oznacza mniejsze zużycie materiału do produkcji danego elementu
  •  
  •  
  •