Woda - zbyt cenna, by ją marnować

W 1993 r. ONZ ustanowiło dzień 22 marca jako "Dzień Wody", aby zwrócić uwagę społeczeństwa na kluczowe zagadnienia związane z zużyciem wody we współczesnym świecie. Woda jest jednym ze strategicznych zasobów naturalnych, który na całym świecie zużywany jest w licznych, często konkurencyjnych zastosowaniach. Dzięki tworzywom sztucznym dostępne są różne rozwiązania, które umożliwiają wygodne, skuteczne i trwałe dostarczanie wody. Nowoczesne materiały polimerowe są także podstawą przełomowych technologii ochrony wody pitnej. Ma to szczególne znaczenie w krajach rozwijających się, czy będących w stanie klęski żywiołowej, gdzie konieczny jest tani dostęp do wody, oszczędności miliardów litrów wody pitnej oraz energii elektrycznej w systemach pompujących. Systemy dostarczania wody, wykonane z tworzyw sztucznych, umożliwiają transportowanie wody zgodnie z wymogami zrównoważonego rozwoju nawet na dalekie odległości, bez wycieków, korozji, zanieczyszczenia glebą czy bakteriami, a ponadto są optymalne pod względem kosztów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W nadchodzących dziesięcioleciach zapotrzebowanie wodę pitną znacząco wzrośnie, co dla wielu regionów świata stanie się sporym wyzwaniem. Światowy Dzień Wody 2014 poświęcony jest zależnościom pomiędzy wodą i energią: z jednej strony woda jest niezbędna przy produkcji niemal wszystkich form energii, z drugiej zaś energia potrzebna jest na wszystkich etapach - od pobierania wody, poprzez uzdatnianie i dystrybucję.

Tworzywa sztuczne na różne sposoby pomagają oszczędzać wodę i energię:  
 • Rury z tworzyw są lekkie i oszczędzają energię podczas transportu i instalacji. 
 • Gładka powierzchnia rur z tworzyw zmniejsza opory podczas pompowania wody, co prowadzi do oszczędności energii.  
 • Długi okres użytkowania systemów rurowych z tworzyw (po zakończeniu którego można je poddać recyklingowi) zapewnia spełnienie wymogów zrównoważonego rozwoju.  
 • Aplikacje z wykorzystaniem tworzyw są optymalne kosztowo przy instalacji, obsłudze i utrzymaniu ze względu na ich małą masę, giętkość i możliwość dopasowania do konkretnego zastosowania i warunków.  
 • Rury z tworzyw sztucznych można stosować w większości warunków terenowych.  
 • Systemy nawadniania wykorzystujące rurki i kroplowniki z tworzyw pozwalają maksymalnie wykorzystać wodę i nawozy, unikając niepotrzebnych strat. 
 • Zbiorniki na wodę deszczową powlekane od wewnątrz tworzywem umożliwiają dostęp do wody nawet na terenach suchych. 
 • Membrany polimerowe to wygodne rozwiązanie umożliwiające odsalanie wody morskiej, czy oczyszczanie wody z rzeki.   

Więcej informacji na stronie www.unwater.org/worldwaterday/home/en/ lub w broszurze PlasticsEurope "Tworzywa sztuczne chronią zasoby wody".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 •  
 •  
 •