Spotkanie z ekspertem Solar Impulse


Spotkanie z ekspertem Solar Impulse w Białymstoku
W ramach projektu dla młodzieży FuturEnergia w dniu 3 czerwca w Białystoku odbyła się konferencja dla uczniów i nauczycieli „Solar Impulse i nasze marzenia”. Spotkanie to było drugim z sześciu tego typu wydarzeń w ramach projektu FuturEnergia, które zastały zaplanowane na rok 2014 w europejskich krajach (Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii).

Za wprowadzenie do tematu konferencji posłużyła prezentacja dr. inż. Kazimierza Borkowskiego, dyrektora PlasticsEurope Polska, który przedstawił znaczenie materiałów polimerowych w rozwoju nowoczesnych technologii, z uwzględnieniem roli tych materiałów w oszczędności energii i ochronie klimatu.

Główny gość konferencji - Ian Monroe Nash ekspert z firmy Bayer Material Science (Leverkusen, Niemcy), będącej jednym z partnerów projektu Solar Impulse, w zajmujący sposób przedstawił młodzieży założenia i osiągnięcia projektu, dzieląc się także swoimi doświadczeniami z pracy w zespole Solar Impulse w USA. Omówił także plany dotyczące startu nowej wersji samolotu Solar Impuls II, przewidzianego na rok 2015. W sesji pytań i odpowiedzi młodzież zadawała pytania zarówno o charakterze ogólnym, jak np. czy samoloty typu Solar Impulse będą kiedyś w stanie przewozić więcej osób, jak i bardziej szczegółowe, m.in. o procedury i zabezpieczenia w przypadku niedostatecznego naładowania baterii słonecznych.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że spotkanie odbywało się w dwóch językach polskim i angielskim - bez tłumaczenia - tak więc uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością jęz. angielskiego. Dodatkową atrakcją konferencji był koncert muzyczny pt 'Utalentowana młodzież Podlasia' oraz pokaz robotów, będących dziełem uczniów z III LO w Białymstoku, którzy zwyciężyli w tegorocznych zawodach RobotChallenge 2014 w Wiedniu. Uczniowie opowiedzieli o swojej pasji i zachęcali wszystkich do zainteresowania się programowaniem i informatyką.

Gospodarzami konferencji w Białystoku były dwie białostockie szkoły: Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 i III LO, a całość koordynowały mgr Małgorzata Zajączkowska (ZSI nr 1), od wielu lat aktywnie uczestnicząca w projektach European Schoolnet oraz Anna Wicińską z III LO. W nowootwartym Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, który bezpłatnie udostępnił salę konferencyjną, zgromadziło się blisko 180 uczniów i nauczycieli, na spotkanie przybyli także przedstawiciele lokalnej administracji,  m.in.  Jerzy Kiszkiel - Podlaski Kurator Oświaty. Relacja z konferencji ukazała się także w lokalnych wiadomościach TV.

FuturEnergia- wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia PlasticsEurope i organizacji EuropeanSchoolnet, zrzeszającej europejskie ministerstwa edukacji to inicjatywa edukacyjna, która ma za zadanie stworzenie platformy do dyskusji nad rolą i znaczeniem materiałów w oszczędności energii i ochronie klimatu.

  •  
  •  
  •