Polimery w leczeniu chorób stawów

Naukowcy z Politechniki w Tampere w Finlandii (TUT) opracowali biodegradowalny polimerowy implant stawowy o nazwie RegJoint™. Implant wykonany z polilaktydu (PLA) jest stosowany w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Choroba zwyrodnieniowa stawów i RZS powodują zniszczenie gładkiej powierzchni chrząstki znajdującej się na nasadach kości, co wiąże się z bólem i zmniejszeniem ruchomości stawów. Chrząstka nie regeneruje się, co utrudnia leczenie tego rodzaju schorzeń. Konwencjonalna terapia polega na wszczepieniu implantów stawowych, bądź w niektórych przypadkach na zastosowaniu atredozy. Implant RegJoint™ stanowi alternatywę dla klasycznych metod rekonstrukcji stawów.

Implant może być stosowany w rekonstrukcji małych stawów np. palców dłoni i stóp. Jest wykonany z biodegradowalnego kopolimeru polilaktydu. Umieszczony w torebce stawowej implant zapewnia dobrą amortyzację, a ponadto stymuluje tworzenie się tkanki łącznej i stopniowo jest zastępowany przez tkanki pacjenta. Odtworzenie miękkich tkanek stawu powoduje przywrócenie jego ruchomości.

Implant został opracowany w połowie lat 90. przez zespół złożony z naukowców z Politechniki w Tampere, chirurgów ortopedów oraz specjalistów z fińskiej firmy biomedycznej współpracującej z Uniwersytetem i Politechniką w Tampere (Scaffdex Ltd) i firmy Conmed Linvatec Biomaterials specjalizującej się w materiałach i narzędziach stosowanych w chirurgii ortopedycznej. Przeszedł testy kliniczne w Finlandii i innych krajach z pozytywnymi rezultatami. Implant uzyskał oznakowanie CE i zostanie wprowadzony na rynek.

  •  
  •  
  •